× Компания Каталог Новости Вакансии Профиль Производители Контакты Доставка Тех.поддержка

Про застосування трансформаторів SEA SpA в біоенергетиці

  • 23.12.2016
  • 1349

Силові трансформатори виробництва компанії SEA успішно експлуатуються в різних секторах електрогенерації практично всіх європейських країн, включно з Україною. Поряд з базовими потужностями з вироблення електроенергії, атомної та теплової енергетикою, все більший попит на сучасні "екологічні" трансформатори формують електрогенераційні потужності на основі відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), включаючи генерацію та когенерацію електроенергії на основі біогазових установок.

Сьогодні біогаз займає дедалі вагоміше місце в енергетичному балансі різних країн у всьому світі. Основне призначення біогазових установок - виробництво теплової енергії для обігріву виробничих приміщень, об'єктів житлово-комунального господарства та сільського господарства, а також виробництво біопалива для транспорту. Застосування когенераційних установок дозволяє виробляти з біогазу електроенергію. Хоча сьогодні в рейтингу електрогенерації з використанням відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) біогаз поступається сонячним і вітровим електростанціям, а також гідроенергетиці, але потенціал у біогазу величезний, його розкриття обіцяє безліч переваг.

Сегодня биогаз занимает все более весомое место в энергетическом баллансе разных стран во всем мире.

Цікаві дані, представлені в червні цього року в аналітичній біоенергетичній Асоціації України «Перспективи розвитку біоенергетики, як інструменту заміщення природного газу в Україні». У структурі світового споживання первинної енергії частка поновлюваних джерел енергії вже перевищила 18%, з яких понад 14% - це енергія, що виробляється з використанням біомаси. Фактично кожен шостий зі споживаних людством 350 мільйонів ГДж доводиться на біомасу. Звичайно, необхідно розуміти, що значна частина з цієї біомаси - це дрова, які все ще палять в країнах, що розвиваються, силосні ями з уловлюванням біогазу (примітивний прообраз біогазових установок), а також спалюється органічне сміття. Але, перехід від примітивних технологій до сучасних відбувається настільки стрімко, що частка неефективного спалювання біоматеріалів навіть в країнах, що розвиваються стрімко зменшується і в доступному для огляду майбутньому стане мізерно мала. Набирає популярності у всьому світі використання біогазових установок для вироблення тепла, біопалива і генерації електроенергії, а також попутної утилізації відходів (насамперед сільського господарства і харчової промисловості).

Лідерами в світовій біоенергетиці є США, ЄС і Китай. Наприклад, в Європі, біомаса забезпечує більше 15% кінцевого енергоспоживання, з яких 73% припадають на тепло, 14% - на виробництво біопалива і 12,5% - на електрогенерацію. Амбітна мета ЄС - до 2030 року збільшити виробництво біоенергії вдвічі.

В українській біоенергетиці не все так райдужно. Довгий час біоенергетика перебувала в тіні вітрової та сонячної енергетики, причому по суто із суб'єктивних причин. У власників біоенергетичних потужностей виникали складності в отриманні «зеленого» тарифу для утилізації надлишків генеруючої електроенергії, що просто не давало стимулів для розвитку цього напрямку. На щастя, ситуація змінюється. Прикладом може послужити повідомлення про завантаження в червні цього року біореакторів найпотужнішою на сьогоднішній день біоелектростанціі, побудованої Рокитнянським цукровим заводом для утилізації жому цукрового буряка. Станція має встановлену потужність 2,4 МВт і споживає близько 3 тисяч тонн сировини на добу. Також в якості палива може використовуватися гній великої рогатої худоби.

Показники 2009 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

ВДЕ: виробництво теплової енергії, %

- в т.ч. біомаса, тис. т н.е.

3.4

1433

5.7

2280

6.7

2700

7.7

3100

8.9

3580

10.0

4050

11.2

4525

12.4

5000 (85%)

ВДЕ: виробництво е/е, %

- в т.ч. біомаса, МВт,: тверда, біогаз

7.1

0

7.6

40

28

12

8.3

250

175

75

8.8

380

260

120

9.7

520

360

160

10.4

650

455

195

10.9

780

540

240

11.0

950

660 (12%*)

290 (5%*)

ВДЕ: транспорт%

- в т.ч. біотоплива (біоетанол, біодизель), тис. т н.е.

1.5

0

4.1

110

5.0

150

6.5

220

7.5

265

8.2

300

9.0

340

10.0

390 (77%*)

Загальна частка ВДЕ та ВКЕ, % 3.8 5.9 6.7 7.4 8.3 9.1 10.1 11.0

 

Перша біогазова установка в Україні була побудована ще в 1965 році на базі Бортницької станції аерації в Києві. Для виробництва біогазу вона використовувала осад стічних вод столиці. Вироблений газ для електрогенерації не застосовувався.

У 1993 р металургійний комбінат «Запоріжсталь» встановив біогазову установку датської компанії Bigadan потужністю 50 кВт на своїй свинофермі. У добу установка могла переробляти 20-22 т свинячого гною від 10000 свинок в 600 м3 біогазу, частина з якого йшла на електрогенерацію.

Что касается электрической части биоэлектростанций, то технологии подключения к сетям и трансформации уровней напряжения для таких установок хорошо отработаны

У 2003 році корпорація «Агро Овен» запустила на своїй свинофермі в Дніпропетровській області біогазову установку голландського виробництва потужністю 3300 м3 з когенераційним модулем на 160 кВт електричної та 320 кВт теплової потужності. У добу станція переробляла 80 т свинячого гною і органічних відходів.

У тому ж році «Українська молочна компанія» запустивши на своїй фермі біогазову установку з переробки гною великої рогатої худоби та силосу кукурудзи. Потужність цієї установки стала рекордною на той час в Україні - 1 МВт. Нова установка «Дженерал Електрик» по когенерації тепла та енергії, встановлена на підприємстві, здатна виробляти на рік стільки електричної і теплової енергії, яку можна було б отримати в результаті спалювання 1,2 мільйона кубометрів природного газу. За рахунок використання біогазу така установка дозволила скоротити викиди СО2 на 18 000 метричних тонн в рік. 400 тонн гною і навозу, одержуваного від 4000 корів, перетворюються в біогаз, з якого генерується до 950 кВт електричної та 1180 кВт теплової енергії.

Найпотужнішою біоелектростанціей, що працює на силосі, стала станція «Зелений гай» у Вознесенську. З 10 тонн трав'яного силосу на добу виходить 500 м3 біогазу з яких когенераційна установка виробляє 120 кВт електроенергії і 140 кВт тепла для теплиць. І все ж потенціал біоенергетики в Україні використовується поки вкрай слабо. Сьогодні, коли більше половини всіх споживаних енергоносіїв Україна імпортує, причому надійність поставок носить імовірнісний характер, широке впровадження біогенераторів і обладнання для когенерації тепла та електроенергії на основі біогазу є вкрай важливим завданням. Потенційне виробництво біогазу в Україні становить 5,5 млрд. М3 газу, що може покрити близько 10% загального споживання газу в Україні або 15% імпорту газу, на який сьогодні доводиться до третини енергоспоживання в країні. Заміщення імпорту природного газу біогазом дозволить знизити платежі за імпорт газу на 2 млрд. доларів на рік (до третини дефіциту поточного рахунку України). Україна також зможе виробляти щорічно 11,1 млрд. КВт · год електроенергії, що склало б близько 6% всієї електрогенерації в країні.

Фактори розвитку біогазових технологій в Україні

Природні

Наявність в Україні великої обсягу біологічної сировини, необхідного для виробництва біогазу

Значний обсяг водних ресурсів (допоміжна сировина при виробництві біогазу)

Економічні

Стрімко зростаючі ціни на традиційні енергоносії

Заміщення імпортного газу біогазом і, як наслідок, поліпшення платіжного балансу України

Невисокі ціни на воду (значно нижче європейських цін)

Фіскальні

Звільнення від сплати податку на прибуток компанії з виробництва альтернативної електроенергії

Звільнення від сплати імпортних мит і ПДВ при імпорті обладнання

Політичні

Необхідність зниження залежності від зовнішніх постачальників енергоресурсів

Лояльність міжнародних фінансових організацій до альтернативної енергетики (можливість залучення фінансових ресурсів на пільгових умовах)

Екологічні

Зниження викидів важких частинок в атмосферу

Виконання Україною взятих на себе міжнародних екологічних зобов'язань

 

Словом, в Україні є величезний потенціал для розвитку біоенергетики. Крім вищевказаних, слід зазначити, що в нашій країні є і відповідні виробничі та технологічні можливості. Вже сьогодні вітчизняний інжиніринг не тільки повністю забезпечує будівництво нових біогазових станцій в Україні, а й реалізує проекти в Італії, Франції, Казахстані, Греції, Туреччині, Словаччині, Румунії, Латвії, Болгарії, Молдові, Росії, Індонезії, Литві, Таїланді, Узбекистані, Південній Африці.

Мощные повышающие трансформаторы 10 МВА для электростанции на биомассе в ИталииМощные повышающие трансформаторы 10 МВА для электростанции на биомассе в Италии

Що стосується електричної частини біоелектростанцій, то технології підключення до мереж і трансформації рівнів напруги для таких установок добре відпрацьовані. Фахівцями компанії SEA S.p.A. напрацьований солідний досвід розробки трансформаторів різних типів для застосування в біоенергетиці. Зокрема, вже багато років компанія успішно поставляє для електростанцій, що працюють на біогазі або біомасі, наступні види обладнання:

  • TTO — розподільні масляні трансформатори малої і середньої потужності,
  • TTR — силові «сухі» трансформатори з литою ізоляцією,
  • OTN — силові масляні трансформатори.

Устаткування компанії застосовується як в якості підвищувальних трансформаторів для видачі в мережу електроенергії за «зеленим» тарифом, так і для трансформації і передачі електроенергії на власні потреби.

 

Компании СЭА - 25 лет!Компанія СЕА є офіційним дистриб'ютором SEA SpA на території України.

Купити трансформатори та за додатковою інформацією звертайтесь у відділ електротехніки та обладнання для енергетики Компанії СЕА за телефом +38 (044) 291-00-41 або надсилайте запити на електронну пошту: info@sea.com.ua.


Top