Потужні світлодіоди, або, як їх ще називають, надяскраві світлодіоди — основа для побудови сучасних світлодіодних освітлювальних приладів. Особливістю даного типу твердотільних джерел світла є відносно високі струми, що пропускаються через світлодіодний кристал, завдяки чому потік світлових квантів - фотонів - емітованих в результаті рекомбінації при бомбардуванні квантових дірок електронами - набагато вище, ніж в традиційних вивідних світлодіодах малої і середньої потужності. Робочий струм сучасних потужних світлодіодів найбільш часто має стандартизовану величину в 350 мА, при напрузі 2-3 В. Втім, існують світлодіоди на робочій напрузі 12-13 В, 20-24 В та інші. Є моделі, що працюють при робочих струмах 700 мА, 840 мА. Максимальний робочий струм лімітується виробниками, як правило, в 1000 мА,
Світловіддача потужних світлодіодів надзвичайно висока. При світловому потоці 50-200 люмен надяскраві світлодіоди споживають всього до декількох ват (є моделі до 1,900 люмен при споживанні понад 100 Вт). Ще зовсім недавно значення світловіддачі в 80-100 люмен на ват споживаної потужності вважалося хорошим показником, але сьогодні вже нікого не здивуєш показником 130-150 лм / Вт, а кращі світлодіоди, які серійно випускаються, здатні видавати світловий потік до 200 лм / Вт. У лабораторних умовах були отримані значення близько 300 люмен на ват, що вже практично впритул наближається до теоретичної межі. Втім, не варто спокушатися. Реальний показник в експлуатації все ж ближче до 130-150 лм / Вт, все що вище - це величини, що отримуються короткочасно при досить «тепличних» умовах експлуатації, скажімо при примусовому охолодженні. Все ж світловіддача світлодіода знаходиться у функціональній залежності від температури кристала. Виробники світлодіодів дещо лукавлять, заявляючи в даташітах величини, отримані при температурі 25 °C, важкодоступною в реальних умовах експлуатації. Орієнтиром для розробників повинна бути величина світлового потоку, розрахована для температури 85°C.
Конструктивно потужні світлодіоди представляють собою кристал, вирощений методом газофазної епітаксії на металевій або метало-керамічній підкладці, що служить одночасно і анодом, і первинним тепловідвідним елементом. Питання тепловідведення в потужних світлодіодах відіграють першорядну роль і є основним фактором обмежуючим величину світлового потоку. Організація ефективного відводу тепла від мініатюрного кристала до радіаторів для світлодіодів — чи не інноваційний фронтир сучасних розробок в області твердотільних джерел світла.
Розмір основи потужних світлодіодів варіюється, найбільш поширений форм-фактор 3535, також застосовуються світлодіоди 5050, 6363 та інші. Перевага виробниками світлодіодів віддається функціональній квадратній формі, але є і прямокутні моделі для спеціального застосування.
Потужні світлодіоди, подібно малопотужним прохідним, оснащені первинною оптикою. Найчастіше це низькопрофільні лінзи для лед, виконані з поліметилметакрилату або полікарбонату. Більш жароміцна (і дорожча) оптика виготовляється з боросилікатного скла або оптичного силікону. Кут розсіювання світла типового потужного світлодіода становить 120°. Для отримання вузьких пусків світла використовується вторинна оптика.
Колірна температура потужних світлодіодів коливається в межах 2,600-7,000 К, існують «надхолодні» модифікації до 8,200 К для вузького застосування. Потужні світлодіоди, як і взагалі світлодіоди є дискретними джерелами світла, які випромінюють світло у вузькому світловому діапазоні. Типовий показник кольору потужних світлодіодів CRI> 80%.
Потужні світлодіоди виконуються в SMD-форм-факторі, тобто призначені для монтажу на плату. Такі світлодіоди є основою для створення світлодіодних матриць, які є сьогодні основою для виробництва світлодіодних джерел світла різного призначення.
Отримати більш детальну інформацію про продукцію напрямку світлотехнічна продукція і про те, як купити потужні світлодіоди в Києві та Україні, Ви можете за телефоном: +38 (044) 330-00-88 або по e-mail: info@sea.com.ua.
Написати відгук