Запобіжник захищає електричні прилади та обладнання шляхом розриву електричного ланцюга у разі перевантаження струмом або короткого замикання. Існує кілька різних типів запобіжників, які різняться за розміром, формою та матеріалом. Кераміка та скло - два поширені матеріали, що використовуються для виготовлення запобіжників.
При виникненні несправності, як-от перевантаження або коротке замикання, великий струм, який протікає через запобіжник, розплавляє запобіжний елемент, тим самим перериваючи протікання струму і розриваючи ланцюг. Це запобігає пошкодженню приладу через надмірний струм.
Хоча призначення всіх запобіжників, чи це керамічні чи скляні, однакове, кожен із них має унікальний спосіб функціонування і унікальну реакцію на перевантаження по току. Кожен запобіжник по-різному реагує на струм і стрибки струму, і на його спрацьовування йде різний час; тому важливо вибрати правильний запобіжник для ланцюга, в який він має бути введений. Неправильний запобіжник може означати або відсутність захисту, або надмірну чутливість, коли він перегорає багаторазово без реальної причини.
Корпус запобіжника виготовлений зі скла, кераміки, пластику чи скловолокна. Корпус називається стволом, і на кожному кінці у нього є клема з міді або латуні з покриттям. Ці клеми з'єднані запобіжним елементом, виготовленим з міді, алюмінію, цинку або срібла. Елемент може бути одним проводом, або складатися з більш ніж одного проводу. Декілька дротів можуть бути розташовані по-різному, щоб запобіжник працював по-різному. Іноді пісок або кварцовий порошок заповнюються в тілі, щоб змінити поведінку запобіжника. Зазвичай це відбувається у керамічному запобіжнику.
У скляному запобіжнику елемент помітний, і це полегшує перевірку, в той час як керамічний запобіжник непрозорий. Скляний запобіжник має низьку руйнівну здатність. Це означає, що плавкий елемент плавиться, коли є великий струм або напруга. Тому він не підходить для приладів та обладнання, які споживають багато струму. Керамічні запобіжники, з іншого боку, мають високу розривну або руйнівну здатність і підходять для ланцюгів із високим струмом та напругою. Деякі керамічні запобіжники HRC (з високою розривною здатністю) можуть безпечно переривати струм до 300 000 А, в той час як звичайні скляні запобіжники мають набагато меншу ємність, іноді навіть 15 А.
Скляні запобіжники мають низьку термостійкість і руйнуються в умовах сильного нагріву. Керамічні запобіжники, з іншого боку, можуть витримувати високі температури і є більш термічно стабільними. Керамічні запобіжники, на відміну від скляних, часто заповнюються наповнювачем, подібним до піску, щоб запобігти утворенню плівки. При короткому замиканні запобіжник плавиться та випаровується. Він відкладається на внутрішній частині ствола або корпусу у вигляді плівки. У скляному запобіжнику тіло продовжує нагріватися і плівка починає проводити електрику, що робить запобіжник неефективним. Однак пісок у керамічному запобіжнику поглинає теплову енергію та запобігає нагріванню і, отже, провідність запобіжника.
Перед встановленням запобіжника важливо враховувати такі фактори:
У каталозі Компанії СЕА представлені сучасні високоякісні скляні та керамічні запобіжники від провідних світових виробників електронних компонентів таких як Littelfuse BV., Schurter Electronic Components та ін.
Купити запобіжники в Україні від відомих виробників можна, звернувшись до центрального офісу Компанії СЕА за телефоном +38 (044) 330-00-88 або електронною поштою info@sea.com.ua
Написати відгук