Мікропроцесор: функції та типи
Мікропроцесор – це кремнієвий чип, що складається з мільйонів транзисторів та інших електронних компонентів, які обробляють мільйони команд за секунду. Він має безліч функцій, таких як функції зберігання та обробки даних, взаємодія з різними іншими пристроями та інші функції, пов'язані з часом.
Виробники мікропроцесорів виділяють такі типи:
1. CISM мікропроцесори: CISM класифікує мікропроцесор, у якому кожне замовлення може бути виконане разом із декількома іншими низькорівневими функціями. Ці функції призначені для виконання таких дій, як завантаження даних на картку пам'яті, повторний виклик або завантаження даних з картки пам'яті або складні математичні обчислення в одній команді.
2. Мікропроцесори зі зменшеним набором команд (RISC): призначені для прискорення роботи комп'ютерних мікропроцесорів. Ці мікросхеми побудовані відповідно до вказівок, які дозволяють мікропроцесору виконувати меншу кількість операцій у кожній команді, і це дозволить йому швидше виконувати більше команд.
3. Суперскалярні процесори: цей тип процесора дублює апаратне забезпечення мікропроцесора, щоб він міг виконувати багато інструкцій одночасно. Суперскаляри складаються з кількох оперативних підрозділів. Суперскалярні мікропроцесори виконують більше однієї команди протягом одного тактового циклу, одночасно передаючи численні інструкції зайвим операційним блокам процесора.
4. Інтегральна схема для конкретного застосування (ASIC): призначена для надзвичайно точних цілей, які, можливо, включатимуть комп'ютери для контролю викидів відпрацьованих газів або персональні цифрові помічники. Іноді ASIC виготовляються за специфікацією, але можуть бути виготовлені за допомогою готових передач.
5. Цифрові сигнальні мультипроцесори (DSP): це унікальні мікропроцесори, що використовуються для декодування та кодування відео або перетворення цифрового чи відео в аналоговий та навпаки. Ці операції потребують мікропроцесора, особливо відмінному під час виконання математичних обчислень. Чипи DSP зазвичай використовуються у SONAR, мобільних телефонах, RADAR, аудіосистемах домашнього кінотеатру та кабельних приставках.
Мікроконтролер: функції та типи
Мікроконтроллер – це вбудований комп'ютер, оптимізований для управління електричними гаджетами. Він призначений, зокрема, для точних завдань, таких як керування конкретною системою. Крім того, мікроконтролер – це частина набору в системі, яка є принципово цільною платою.
Типи мікроконтролерів:
Мікроконтролери відсортовані за шириною внутрішньої шини, вбудованим мікроконтролером, набором замовлень, структурним дизайном пам'яті, мікросхемою або ядром VLSI або файлом і сімейством Verilog. Виробники мікроконтролерів виділяють основні їх типи, які використовуються в різних додатках:
- 8-бітний мікроконтролер
- 16-розрядний мікроконтролер
- 32-розрядний мікроконтролер
- Вбудований мікроконтролер
- Мікроконтролер зовнішньої пам'яті
Мікропроцесор та мікроконтролер – їх відмінності
Для того щоб купити мікроконтролер або мікропроцесор, потрібно розуміти їх відмінності та особливості. Відмінність між ними полягає в тому, що мікроконтролер поєднує функції мікропроцесора (ALU, CPU, регістри) разом з наявністю додаткових характеристик, таких як наявність ПЗП, ОЗУ, лічильника, портів введення/виводу тощо.
З ще однієї точки зору, основна відмінність між звичайними мікропроцесорами та мікроконтролерами, що поділяють їх архітектурні терміни, – це сфера їх застосування. Звичайні мікропроцесори, такі як процесори сімейства Pentium, сімейства Intel Core або аналогічні процесори, знаходяться в комп'ютерах як машина, що універсально програмується. Протягом свого життя він повинен керувати численними завданнями та програмами, визначеними для нього.
На відміну від цього, мікроконтролер сімейства PIC або сімейства 8051 або будь-якого іншого застосовується у крихітних вбудованих системах, таких як система керування світлофорами або якась роботизована система. Крім того, ці гаджети керують аналогічним завданням або схожою програмою протягом усього їхнього життєвого циклу. Інша відмінність у тому, що мікроконтролер зазвичай повинен обробляти миттєві завдання, тоді як, навпаки, мікропроцесори у комп'ютерної системі, можливо, не оброблятимуть миттєве завдання завжди.
У портфелі Компанії СЕА представлений широкий вибір мікропроцесорів та мікроконтролерів від провідних виробників електронних компонентів таких як STMicroelectronics NV, Texas Instruments (TI), NXP Semiconductors та багато інших.
Купити мікропроцесор або мікроконтролер в Україні можна звернувшись до Компанії СЕА за телефоном у Києві +38 (044) 330-00-88 або електронною поштою
info@sea.com.ua
Написати відгук