Компанія СЕА
× Компанія Каталог Новини Вакансії Вхід/авторизація Виробники Контакти Доставка Тех. Підтримка

Що таке ПЗВ (УЗО)

 • 21.06.2024
 • 298

ПЗВ (УЗО) Пристрій захисного відключення – це ключовий елемент безпеки в електричних мережах. Він призначений для автоматичного відключення електричного живлення у разі виникнення небезпеки, такої як коротке замикання або витік струму. Це дозволяє запобігти ураженню електричним струмом, пожежам та іншим аварійним ситуаціям, зберігаючи безпеку користувачів та майна.

З чого складається ПЗВ

Пристрій захисного відключення (ПЗВ) складається з ряду компонентів, які спільно працюють для забезпечення надійного захисту електричної мережі. Ось детальний опис будови ПЗВ:

 • Диференційний трансформатор
 • Схема обробки даних від трансформатора
 • Силові контакти
 • Дугогасна камера
 • Кнопка «тест» для перевірки працездатності диференційної частини

Ці компоненти взаємодіють узгоджено, спільно створюючи систему захисту, яка реагує на небезпеку та запобігає можливим аваріям. Будова ПЗВ ретельно розроблена з урахуванням вимог безпеки та надійності, що забезпечує його ефективну роботу у різних умовах експлуатації.

пристрій захисного відключення

Види ПЗВ (УЗО)

Розглянемо детально різні види пристроїв захисного відключення, які використовуються для забезпечення безпеки в електричних мережах:

1. За струмом витоку:

 • 10 мА – використовується для захисту від ураження електричним струмом у дуже вологих або особливо небезпечних зонах (наприклад, ванні кімнати, дитячі кімнати).
 • 30 мА – найбільш поширений для побутових об'єктів, забезпечує надійний захист від ураження електричним струмом.
 • 100 мА і 300 мА – використовуються для захисту від пожеж у випадку витоків струму в мережі.
 • 500 мА – застосовуються в промислових об'єктах для захисту від пожеж.

2. За струмом навантаження:

 • В залежності від навантаження мережі, ПЗВ (УЗО) випускаються з номіналом від 6А до 100А, та вище.

3. За типом:

 • Тип AC – використовується для виявлення струмів синусоїдального характеру (побутові мережі).
 • Тип A – застосовується для виявлення як синусоїдальних, так і імпульсних струмів (мережі з наявністю комп'ютерів, офісної техніки, мийних машин, пральних машин).

4. За комутаційною здатністю:

 • 4.5кА, 6кА, 10кА – ці показники вказують на максимальний струм, при якому ПЗВ спрацює і відключить лінію, залишаючись при цьому в робочому стані.

Кожен з цих типів ПЗВ має свої особливості та застосування в залежності від конкретних потреб і вимог системи. Важливо правильно підібрати тип УЗО відповідно до характеристик електричної мережі та потреб користувача для максимальної ефективності та безпеки.

Принцип роботи ПЗВ

Принцип роботи пристроїв захисного відключення базується на виявленні небезпеки в електричній мережі та автоматичному відключенні живлення для запобігання можливим аварійним ситуаціям. Основні етапи принципу роботи ПЗВ можна розглянути так:

 • Моніторинг параметрів мережі: ПЗВ постійно моніторить параметри електричної мережі, такі як напруга та струм. Це може бути реалізовано за допомогою контрольних пристроїв або сенсорів, які постійно аналізують поточний стан мережі.
 • Виявлення аномалій: Якщо ПЗВ виявляє будь-які аномалії, такі як різкі зміни напруги або надмірний струм, це може свідчити про можливу небезпеку, таку як коротке замикання або виток струму.
 • Реакція на небезпеку: У разі виявлення небезпеки ПЗВ автоматично виконує дії для захисту електричної мережі та підключених пристроїв. Це може включати в себе вимкнення живлення, що запобігає подальшому розповсюдженню небезпеки та можливим аварійним ситуаціям.
 • Індикація стану: Багато ПЗВ оснащені індикаторами, які сигналізують про стан пристрою та спрацювання захисного відключення. Це допомагає користувачам візуально зрозуміти, що виникла небезпека та що вжито заходи для її усунення.

Отже, принцип роботи пристроїв захисного відключення базується на постійному моніторингу параметрів електричної мережі, виявленні аномалій, які можуть свідчити про потенційну небезпеку, та автоматичному реагуванні на ці аномалії шляхом вимкнення живлення. Це дозволяє ефективно захистити електричну мережу та підключені пристрої від коротких замикань або витоків струму.

пристрій захисного відключенняМожливості спрацювання

В процесі експлуатації захисного пристрою важливо розуміти, в яких випадках він може спрацьовувати. З урахуванням цих нюансів варто приймати рішення про причини проблеми.

У старих будинках зі зношеною електричною мережею часто виникають серйозні проблеми з ізоляцією. Зношена ізоляція створює високий ризик витоку струму, особливо при наявності різних факторів, таких як вологість або тварини. У таких випадках ПЗВ (УЗО) може спрацьовувати помилково. Причиною цієї проблеми може бути пошкоджена ізоляція, наявність замикань, неправильне підключення електрообладнання. Для визначення причини несправності потрібно провести ревізію проводки. Слід починати з діагностики місця пошкодження. Наприклад, якщо ПЗВ (УЗО) спрацьовує під час включення лампи, проблему слід шукати в системі освітлення. У випадку, якщо він спрацьовує після підключення будь-якого пристрою до розетки, варто переконатися, що цей пристрій працює належним чином. При замиканні "нуля" і "землі" висока ймовірність спрацьовування диференціального автомата. Поширеними місцями замикань є розподільні коробки або коробки під розетками.

ПЗВ у квартирах

Звичайні квартири – чи потрібні там ПЗВ? З одного боку, за умовами місцевих нормативів, монтаж ПЗВ у системах типу TN-C (об'єднання функціонального і захисного нульових провідників), які досить поширені у радянських будівлях, не рекомендується. Тут причина в тому, що без окремого заземлення вони можуть несправно працювати. Однак, існує думка, що ПЗВ може захистити від струму у випадку дотику до електроприладів. Але чи так це насправді? Виявляється, у більшості випадків ПЗВ може або не зафіксувати ураження струмом, або виявить його вже після події.

Ще одне дуже важливе питання – це де саме слід встановлювати ПЗВ. На перший погляд, може здатися, що їх потрібно встановлювати у всіх лініях живлення. Однак, згідно з ПУЕ, установка ПЗВ у світильникові лінії та інші відводи не є обов'язковою. Проте, багато фахівців рекомендують ставити їх взагалі усюди. Це, звичайно, додає витрат, але, з іншого боку, це забезпечує належний рівень безпеки. І ось чому: встановлення ПЗВ може запобігти електротравмам у випадках, наприклад, невеликого ушкодження ізоляції проводів при монтажі світильників, або навіть від короткого замикання під час будівельних робіт.

Так що ж краще - мати ПЗВ чи обійтися без них? Вони можуть стати надійним захистом у непередбачених ситуаціях, особливо у вологих приміщеннях та приватних будинках. Захищаючи від непередбачених ризиків, вони забезпечують спокій та безпеку для всієї сім'ї. Тож, хоча вони можуть здатися дорогими, на перший погляд, це інвестиція в безпеку, яка є вельми важливою.

Як вибрати пристрій захисного відключення

При виборі ПЗВ важливо враховувати потужність електричної мережі, типи навантаження та інші особливості системи. Компанія СЕА пропонує своїм клієнтам якісні та сучасні пристрої захисту від перенапруг від провідних виробників електротехнічної продукції таких компаній як Phoenix Contact, Siemens AG та ін. Наші професійні менеджери готові допомогти вам вибрати оптимальний пристрій захисного відключення, що відповідає вашим потребам та забезпечить найвищий рівень безпеки.

 

Завершуючи, ПЗВ є невід'ємною частиною сучасних електричних мереж, який забезпечує безпеку користувачів та майна. Звертайтесь у відділ електротехнічної продукції Компанії СЕА за телефоном +38 (044) 330 00 88 або e-mail: info@sea.com.ua та отримайте найкраще рішення для ваших потреб.

Top